Комітет Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією

Всеукраїнська Спеціальна Колегія з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю тісно співпрацює з Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією.

З 2007 – 2012 роки співпраця відбувалася на основі спільного Плану заходів. З травня, 2013 Голова Колегії Юрій Лавренюк є членом експертної ради при Комітеті з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією. Вона складається з представників громадськості та працює за чотирма пріоритетними напрямами: законотворчо-експертний, методологічно-просвітницький та інформаційно-аналітичний.

В рамках співпраці та взаємного обміну інформацією, а також з урахуванням міжнародного досвіду, Колегією були надані дієві рекомендації, доповнення, пропозиції щодо внесення змін до:

  1. Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції»
  2. Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»
  3. Закону України «Про протидію торгівлі людьми»
  4. Закону України «Про правила етичної поведінки»
  5. Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення національного законодавства у відповідність із стандартами Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією"
  6. Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації державної антикорупційної політики"
  7. Закон України "Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України (стосовно виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України)"
  8. Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України стосовно відповідальності юридичних осіб"

Ці закони були прийняті Верховною Радою України та підписані Президентом України.

Протягом останніх років Колегія спільно із Комітетом постійно бере учать у різноманітних заходах антикорупційного напрямку, зокрема: 

19 листопада 2013 року відбулося засідання круглого столу «Регіональні програми запобігання та протидії корупції: стан розробки та шляхи реалізації». Захід був організований за ініціативою Всеукраїнської Спеціальної Колегії з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю та за сприянням Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією. Серед учасників були присутні представники Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства юстиції, голови постійних комісій Верховної Ради АР Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад. Також серед запрошених фахівці провідних міжнародних організацій та вітчизняні громадські експерти.

16 жовтня 2013 року Голова Колегії Юрій Лавренюк взяв участь у засіданні Експертної ради при Комітеті Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією. На порядок денний було винесено низку актуальних питань за основними напрямками: контрольно-моніторинговим, навчально-методичним, законопроектним напрямком та проведення антикорупційної експертизи. Усі пропозиції були внесені до річного плану роботи Експертної ради, який було затверджено на засіданні.

12 вересня 2013 року відбулося чергове засідання громадської експертної ради при Комітеті. На обговореняя було винесенно низку важливих питань: про план роботи громадської експерної ради, щодо розподілу членв громадської ради по секціям. Також обговорення проекту закону щодо внесення змін до антикорупційного законодавства для врахування рекомендацій експертів Європейскьої Комісії, що був розроблений Міністерством юстиції України та інші.

29 квітня 2013 року відбулося установче засідання експертної ради при Комітеті ВР з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією. На засідання було запрошено 16 експертів, в тому числі голову Всеукраїнської Спеціальної Колегії з питань боротьби з корупцією і організованою злочинністю Юрія Лавренюка.

20 березня 2013 року відбулося засідання круглого столу на тему «Державна антикорупційна політика: оцінка громадянського суспільства», організоване Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією. Учасником засідання круглого столу також став голова Всеукраїнської Спеціальної Колегії з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю Юрій Лавренюк.

6 - 7 липня 2012 року відбувся другий етап проекту «Міжнародний досвід реформування ДАІ. Прийнятність та альтернатива для України». Разом зі своїми українськими колегами члени делегацій провели зустрічі в Комітеті Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією. Відбувся плідний обмін думками щодо створення ґрунтовних законодавчих засад в боротьбі з корупцією та організованою злочинністю. Як зазначив Голова Колегії Юрій Лавренюк, спільна робота ВСК БКОЗ та профільного комітету ВР України дає позитивні результати. На конкретних прикладах він продемонстрував, як допомога громадської організації, маючи на увазі ВСК БКОЗ, може якісно впливати на діяльність законотворчого органу.

7 грудня 2011 року з нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією відбувся круглий стіл на тему «Стан впровадження положень Конвенції ООН з протидії корупції», що був організований Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією за підтримки Програми розвитку ООН. Всеукраїнська Спеціальна Колегія з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю стала учасником круглого столу. На заході відбулась конструктивна дискусія між органами влади, міжнародними організаціями та представниками громадянського суспільства з приводу імплементації Конвенції ООН з протидії корупції, ролі влади та суспільства в антикорупційних заходах. Конвенція ООН проти корупції набуває все більшої потужності і політичної підтримки. Однак виконання цієї конвенції – це складний, багатогранний процес. Він вимагає створення відповідних національних інструментів, правильного збору інформації та аналізу даних з приводу фактичних та юридичних недоліків виконання конвенції, а також відповідної технічної допомоги. Програма розвитку ООН у співпраці зі своїми партнерами розробила низку методик, інструментів і належних практик для реагування на ризики корупції, а також для розробки партнерства у боротьбі з корупцією у таких секторах як освіта, охорона здоров'я, екологія. Ці інструменти дозволять проводити аналіз ризиків корупції. Також, було розроблено методологічні принципи щодо запровадження самооцінки у рамках конвенції.

25 березня 2011 року Колегія спільно з Національною парламентською бібліотекою України за підтримки Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією провела серед студентів вищих навчальних закладів України конкурс агітаційних антикорупційних плакатів "Молодь проти корупції". В заході взяли участь: Голова Колегії Ю. Лавренюк, завідувач секретаріату Комітету Ю. Сорочик та генеральний директор Національної парламентської бібліотеки Т. Вилегжаніна.

9 - 11 березня 2011 року в м. Алмати Агенством Республіки Казахстан по боротьбі з економічною і корупційною злочинністю (фінансова поліція) було проведено міжнародну конференцію "Об'єднання зусиль у поверненні активів та протидії міжнародній корупції". В заході взяли участь близько 150 делегатів з 57 країн світу, в тому числі і Всеукраїнська Спеціальна Колегія з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю, а також міжнародні організації, такі як ООН, ОБСЄ, Рада Європи, Transparency International та GRECO. За підсумками Конференції було прийнято Алматинське комюніке про об'єднання зусиль у поверненні активів та протидію міжнародній корупції.

5 - 8 грудня 2010 року у Парижі відбулося чергове засідання моніторингової групи Антикорупційної мережі Організації Економічної Співпраці і Розвитку. Головними аспектами зустрічі були звіти країн-учасників про проведену роботу, обмін досвідом та розгляд пропозицій щодо вдосконалення антикорупційної діяльності. До складу української делегації увійшли: Голова підкомітету О. Рябека, Голова Колегії Ю. Лавренюк, директор Бюро з питань антикорупційної політики Руслан Рябошапка.

23 вересня 2010 року в рамках підготовки до розгляду Верховною Радою України проектів Законів України "Про правила професійної етики на публічній службі та запобігання конфлікту інтересів" (реєстр. № 4420-1 від 14.05.2009 р.) та "Про заходи державного фінансового контролю публічної служби" (реєстр. № 4472 від 14.05.2009 р.), "Про Національне бюро антикорупційних розслідувань України" (реєстр. № 5031 від 02.03.2010 р.), у Комітеті спільно з Урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики, Колегією, Проектом Організації економічної співпраці та розвитку "Розвиток спеціалізованих служб з боротьби проти корупції в Україні" та Посольством США в Україні проведено "круглий стіл" на тему: "Шляхи реалізації законодавчих ініціатив щодо запобігання та протидії корупції в Україні". У засіданні круглого столу взяли участь Голова підкомітету О.Рябека, Голова Колегії Ю.Лавренюк, представники правоохоронних органів та спеціальних підрозділів України, РНБО, Голови державних служб, а також посол Сполучених Штатів Америки Джон Теффт, радники з юридичних питань Посольства США в Україні Державного департаменту юстиції США Девід Льюис та Джон Енгстром, голова Комісії із запобігання корупції (Словенія) Горан Кліменчич, а також представники органів державної влади, громадськості та ЗМІ.

21 липня 2010 року в Комітеті відбулося засідання круглого столу на тему "Презентація пілотного проекту "Регіональний антикорупційний тренінг-центр", створеного у складі Всеукраїнської Спеціальної Колегії з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю. У засіданні круглого столу взяли участь представники Служби безпеки України, Державної податкової адміністрації України, Державної прикордонної служби України, Апарату РНБО України, Головного управління Військової служби правопорядку Збройних сил України, Національної Академії державного управління при Президентові України, Національної Академії Служби безпеки України, Департаменту ДАІ та ГУБОЗ Міністерства внутрішніх справ України.

5-8 липня 2010 року відбувся візит в Україну моніторингової місії експертів Стамбульського плану дій Антикорупційної мережі Організації економічного співробітництва і розвитку, у якому взяли участь Комітет та Колегія.

16 квітня 2010 року у Національній академії державного управління при Президентові України за підтримки Комітету та Колегії відбулася відеоконференція на тему "Антикорупційне законодавство в Україні і США як засіб забезпечення прозорості у публічному секторі".

03 березня 2010 року у Комітеті за участі Колегії відбулося засідання круглого столу на тему "Шляхи подальшого удосконалення вітчизняного антикорупційного законодавства" з обговорення ряду законопроектів спрямованих на запобігання та протидію корупції в Україні.

10 лютого 2010 року у Комітеті проведений круглий стіл на тему "Надання права здійснення оперативно-розшукової діяльності і проведення досудового слідства митними органами України". Круглий стіл пройшов за участі Всеукраїнської Спеціальної Колегії з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю, Державної митної служби, Державної прикордонної служби, Секретаріату Президента, Кабінету Міністрів України, РНБО, Міністерства юстиції, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства фінансів, Служби безпеки, Генеральної прокуратури, Державної податкової адміністрації. Під час засідання круглого столу обговорювались проекти законів "Про внесення змін до Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" (щодо надання митним органам права здійснювати оперативно-розшукову діяльність)" та "Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України (щодо надання митним органам права досудового слідства у справах про контрабанду)" (реєстр. № 5478 і 5479).

20 січня 2010 року у Комітеті знято відеосюжет за участі Голови підкомітету Рябеки О.Г. про співпрацю Комітету та Всеукраїнської Спеціальної Колегії з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю для трансляції по телебаченню.

15 січня 2010 року відбулося урочисте засідання з нагоди третьої річниці створення Всеукраїнської Спеціальної Колегії з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю.

22 грудня 2009 року відбулася презентація Кодексу професійної етики працівника Державної податкової служби у ДПА України, який розроблено за спільної участі Комітету, Колегії та УБК в органах ДПС ДПА України. Кодекс розроблено з метою впровадження у діяльність податківців загальносвітових норм та вимог щодо уникнення конфлікту інтересів а запобігання корупційним проявам. Трансляція відеосюжету відбулась на телеканалах "Рада", "І національний" та "5 канал".

15 грудня 2009 року на запрошення Посла США Голова підкомітету О.Рябека та Голова Колегії Ю.Лавренюк взяли участь у Дні "відкритих дверей" у Посольстві США. В рамках зустрічі обговорювались результати спільної діяльності Комітету та Місій США в Україні, а також перспективні напрямки співпраці у наступному році.

09 грудня 2009 року Комітет спільно з Колегією взяли участь у конференції проекту протидії корупції в України UPAC "Впровадження європейських антикорупційних стандартів" з нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією.

18 листопада 2009 року за участі ВСК БКОЗ відбулось спільне засідання Комітету і колегії Головдержслужби, на якому обговорювались правозастосовні та організаційні аспекти реалізації Закону України "Про засади запобігання та протидії корупції".

16 листопада 2009 року у Комітеті спільно з Колегією та Третім компонентом Порогової програми Корпорації "Виклики тисячоліття" був проведений круглий стіл на тему "Шляхи подальшого удосконалення вітчизняного антикорупційного законодавства" за участі Президента GRECO Драго Коса.

15 жовтня 2009 року у Комітеті за участі Голови підкомітету та О.Рябеки та Голови Колегії Ю.Лавренюка відбулася презентація Посібника для проведення профілактично-роз'яснювальної роботи серед співробітників ДАІ України щодо попередження корупційних дій, який було розроблено відповідно до нового антикорупційного законодавства.

08 жовтня 2009 року під час робочого візиту до України представників та директорів Порогової програми Корпорації "Виклики тисячоліття" у Комітеті за участі Колегії проведено зустріч, на якій обговорювався стан протидії корупції в Україні, позитивні зрушення та перспективи подальшої роботи в цьому напрямку.

11 вересня 2009 року у Комітеті за участі Колегії за сприяння Порогової програми Корпорації "Виклики тисячоліття" відбулась конференція на тему "Внутрішньовідомчі антикорупційні підрозділи та центральний антикорупційний орган: досвід США та Польщі", на якій розглянуто співвідношення функцій, розподіл повноважень, взаємодія та співробітництво централізованого антикорупційного органу та антикорупційних підрозділів, що діють всередині міністерств та відомств США та Польщі.

06 липня 2009 року в рамках Антикорупційної координаційної ініціативи у Національній парламентській бібліотеці проведено круглий стіл та презентацію Адаптованого керівництва до Конвенції ООН проти корупції, яке вийшло за ініціативи Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, Всеукраїнської Спеціальної Колегії з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю, Міністерства Юстиції України та за підтримки Американської Асоціації юристів та USAID. Голова підкомітету О.Рябека та Голова Колегії Ю.Лавренюк зустрілися зі студентами Київських вузів, інтернами Програми сприяння Парламенту України, представниками громадських організацій. Предметом обговорення стали прийняті Верховною Радою України антикорупційні закони та перспективи їх впровадження.

03 червня 2009 року у Комітеті за участі О.Рябеки та Ю.Лавренюка проведені слухання на тему "Антикорупційні аспекти забезпечення прозорості у публічному секторі". Видано матеріали слухань.

28 квітня 2009 року Голова підкомітету О.Рябека та Голова Колегії Ю.Лавренюк взяли участь у Міжвідомчій науково-практичній конференції "Протидія корупції в Україні: взаємодія держави та інститутів громадянського суспільства", яка проводилась у Національній академії СБ України. Підготовлено доповіді "Корупція в Україні: сучасний стан, тенденції, особливості" та "Участь громадських організацій у подоланні корупції в Україні", які будуть опубліковані у матеріалах конференції.

27 квітня 2009 року Голова підкомітету О.Рябека та Голова Колегії Ю.Лавренюк взяли участь у засіданні круглого столу Міністерства юстиції України, проекту Ради Європи та Європейської Комісії UPAC та Посольства Французької Республіки в Україні щодо вироблення підходів до якісного і кількісного оцінювання корупції та виявлення ризиків корупції у сфері державного управління. Також обговорювались питання щодо прозорості фінансування політичних партій.

31 березня 2009 року за участі Колегії у Комітеті відбулося чергове засідання Антикорупційної координаційної ініціативи, на якому обговорювались результати роботи Ради з питань забезпечення реалізації Порогової програми Корпорації "Виклики тисячоліття" щодо зниження рівня корупції у 2008 році та пріоритетні напрямки діяльності на 2009 рік.

30 березня 2009 року в рамках реалізації програми дій Третього компоненту Порогової програми "Виклики тисячоліття" Комітетом спільно з Колегією проведено зустріч з керівником Офісу OPDAT Департаменту юстиції США – Карлом Алекзандером, який перебував у Києві з трьохденним візитом. OPDAT є підрозділом Департаменту юстиції США, місією якого є сприяння зміцненню закордонних інституцій у секторі кримінальної юстиції, підвищення правопорядку, боротьби з корупцією, організованою злочинністю, фінансовими та іншими злочинами.

30 березня 2009 року з нагоди виходу публікації "Адаптоване керівництво до Конвенції ООН проти корупції" в рамках Антикорупційної координаційної ініціативи на запрошення Американської асоціації юристів О. Рябека, як Голова підкомітету, та Ю. Лавренюк, як Голова Колегії, виступили на прес-конференції, як ініціатори ідеї популяризації антикорупційного законодавства та правових інструментів у цій галузі. На прес-конференції також обговорювались питання щодо подальшої роботи Комітету і Колегії та співпраці у сфері поширення антикорупційних знань серед громадськості.

26 березня 2009 року Комітетом спільно з Колегією взято участь у круглому столі з обговорення проекту Закону України "Про доброчесну поведінку осіб, уповноважених на виконання функцій держави, органів місцевого самоврядування", який організовано Головдержслужбою України спільно з Радою Європи. Були представлені основні положення законопроекту, а також експертні висновки програми SIGMA, Ради Європи та Порогової Програми "Виклики тисячоліття".

06 лютого 2009 року у Комітеті за участі Колегії відбулось друге засідання робочої групи, створеної згідно з протокольним рішенням Ради з питань забезпечення реалізації Порогової програми "Виклики тисячоліття" щодо зниження рівня корупції, завданням якого була підготовка за результатами першого засідання робочої групи пропозицій щодо визначення органу, який буде здійснювати аналіз декларацій про доходи та видатки, поданих публічними службовцями, та органу, на який буде покладено функції управління режимом професійної етики.

30 січня 2009 року відповідно до протокольного рішення Ради з питань забезпечення реалізації Порогової програми "Виклики тисячоліття" щодо зниження рівня корупції, у Комітеті за участі Колегії відбулось засідання робочої групи, основним завданням якого передбачалося виробити пропозиції щодо визначення органу, на який буде покладено функції управління режимом професійної етики публічних службовців, та органу, який в межах режиму декларування доходів, майнового стану та видатків публічних службовців буде здійснювати аналіз поданих декларацій з метою виявлення фінансового конфлікту інтересів.

24 грудня 2008 року відбулося засідання Ради з питань забезпечення реалізації Порогової програми "Виклики тисячоліття" щодо зниження рівня корупції, у якому взяли участь Комітет спільно з Колегією. На засідання були розглянуті питання про робочий план виконання заходів третього компоненту, законопроектної роботи, а також про рекомендації робочої групи щодо форми та подання Кабінетом міністрів України основних положень законопроекту про запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності публічних службовців до Верховної Ради України.

17 вересня 2008 року на виконання Указу Президента України від 26.06.2008 р. № 594/2008 Комітет спільно з Колегією взяли участь у засіданнях Ради з питань забезпечення реалізації в Україні Порогової програми Корпорації "Виклики тисячоліття" щодо зниження рівня корупції, а також засіданнях робочих груп.

21 травня 2008 року Комітетом разом із Колегією взято участь у засіданні круглого столу "Корупція як суспільне явище і "хвороба" політичної системи", який проводився Національним інститутом стратегічних досліджень із представниками політичних партій, Секретаріату Президента, РНБО, правоохоронних органів, громадських організацій та експертами недержавних аналітичних центрів.

14 травня 2008 року у Комітеті за участі Колегії відбулося чергове засідання Антикорупційної координаційної ініціативи на тему "Керівні принципи боротьби з корупцією. Третій раунд оцінювання України GRECO".

22 квітня 2008 року Комітетом спільно з Колегією за сприяння проекту Організації економічного співробітництва та розвитку "Розвиток спеціалізованих служб з боротьби проти корупції в Україні" та проекту Ради Європи спільно з Європейською комісією UPAC, у співпраці з Міністерством юстиції України був проведений круглий стіл на тему "Система органів із запобігання та протидії корупції в Україні: пошук оптимальної моделі".

27 березня 2008 року у Комітеті за участі Колегії проведена зустріч Антикорупційної координаційної ініціативи, в рамках якої були обговорені останні напрацювання у антикорупційній політиці України. Темою зустрічі було створення спеціалізованої антикорупційної структури в Україні, з приводу чого виступив Перший заступник Голови Комітету Москаль Г.Г. та зробив презентацію проекту закону про Антикорупційне бюро. Під час обговорення питань подальшого розподілу функцій між спеціалізованими агенціями з антикорупційної діяльності в Україні з доповіддю виступив голова підкомітету Рябека О.Г.

21 березня 2008 року Комітетом спільно з Колегією проведена зустріч робочої групи з доопрацювання "антикорупційного пакету" законопроектів з представниками Посольства США в Україні, Третього компоненту Корпорації Виклики тисячоліття та Організації економічного співробітництва та розвитку з метою обговорення можливих шляхів співпраці по розробці та доопрацюванню окремих законодавчих актів.

19 березня 2008 року у Комітеті відбулася робоча зустріч з представниками американської асоціації юристів, під час якої обговорювались питання майбутньої співпраці між Комітетом та Асоціацією щодо протидії корупції в Україні. У зустрічі взяв участь Голова Колегії Ю. Лавренюк. Для продовження ефективної співпраці було запропоновано включити до числа постійних членів Антикорупційної Ініціативи члена Комітету - голову підкомітету О. Рябеку та заступника завідувача секретаріату Комітету Л. Лебедюка.

З метою підвищення ролі і авторитету правоохоронних органів у суспільстві та посилення боротьби з корупцією та організованою злочинністю активізовано роботу з громадськістю, з залученням найкращих фахівців Колегії. В усіх областях України, де діють Управління Колегії працюють громадські приймальні, в яких надається безоплатна юридична консультація та допомога громадянам, а також приймаються звернення і повідомлення щодо корупційних дій.

Ідея створення громадських приймалень з'явилася після того, як у травні 2008 року Комітет разом із Колегією взяли участь у Тижні боротьби з корупцією в Україні - спільному проекті Міжнародного благодійного фонду захисту та сприяння розвитку бібліотек України та Національної Парламентської бібліотеки "Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією", який завершився громадськими слуханнями "Громадськість – реальна протидія корупційним проявам".

Зокрема, 02 грудня 2009 року під патронатом Комітету в Національній парламентській бібліотеці України відкрито громадську приймальню Всеукраїнської Спеціальної Колегії з питань боротьби з корупцією та організованою злочинністю, яка є вже четвертою, що повноцінно працює в м. Києві. За час функціонування даної громадської приймальні, надана кваліфікована юридична консультація понад 700 громадянам. Згідно їхніх заяв та повідомлень, до правоохоронних органів України направлено 120 інформувань, 47 інформування знайшли своє підтвердження.

З початку 2009 року до Колегії зі скаргами, листами та повідомленнями звернулось більше 150 громадян України. Всі звернення співробітниками Колегії детально розглянуті, проаналізовані та в подальшому направлені за належністю. Водночас, з вересня 2009 року Колегією спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією розглянуто понад 650 скарг та заяв громадян, які уважно опрацьовані та з контролем Комітету скеровані до відповідних державних органів для виконання.