Субота, 07 березня 2015 00:00

Куди зникають кошти вкладників?

Кількість фінансових установ за останні 10 років зросла у рази. Окрім відомих світових банків, український ринок заполонили і вітчизняні фінансові установи, більшість з яких, окрім незначного фонду, має ще і власників із сумнівною репутацією. Якщо міжнародні структури гарантують надійність вкладів, то вітчизняні заманюють великими відсотками та іншими привілеями.

У бажанні отримати «легкі гроші» наші громадяни звертаються за послугами саме до таких неблагонадійних установ.

Протягом останніх 5 років, мабуть, не вистачить пальців на обох руках аби перерахувати усі банки, які раптово «лопнули» через ті чи інші обставини. А горе-вкладники залишилися не лише без отриманих відсотків, а і без власних коштів взагалі.

Зазвичай, довести, а головне повернути кошти вкладникам практично неможливо, а за «небажаним» збанкрутінням стоять дуже поважні особи.

За інформацією, яка неодноразово надходила до наших громадських приймалень у різних регіонах України, протягом 2014 року в ПАТ «КБ «Фінансова Ініціатива» з'явилися численні випадки не повернення коштів громадян за укладеними депозитними договорами, строк дії яких закінчився. Це відбувалося не зважаючи на отримання банком коштів рефінансування від Національного банку України.

Адміністрація банку не повідомляла про причини виникнення порушень умов депозитних договорів. Загадкою залишається і дійсна причина, через яку ПАТ «КБ «Фінансова Ініціатива» - донедавна стабільна структура з достатніми фінансовими можливостями, втратила платоспроможність.

За нашою інформацією керівництво банку укладало кредитні угоди з позичальниками (юридичними особами), які не збиралися в майбутньому повертати кредитні кошти. Всім відомо, що такі операції насправді мають на меті вивід та легалізацію активів цього банку. Такі дії забезпечували власникам і керівництву банку безпеку капіталу та збереження коштів під час інфляції національної валюти, яка прогнозуються фахівцями в цій сфері.

Джерела з банку повідомляють, що за попередньою домовленістю власників та керівництва ПАТ «КБ «Фінансова Ініціатива» з вищими посадовими особами Національного банку України, багатомільярдні кошти рефінансування, які були виділені НБУ протягом 2014 року , були спрямовані не на покриття, а видавалися певним юридичним особам, які фактично не здійснювали господарської діяльності, у вигляді кредитів.

В свою чергу, працівниками НБУ з видимих причин не були вжиті жодні заходи задля попередження видачі таких кредитів. Сумніви виникають і з приводу надання ПАТ «КБ «Фінансова Ініціатива» до Національного банку України за кредитами рефінансування належного забезпечення у вигляді майнових прав за раніше укладеними кредитами та власного майна тощо.

Тому, якщо найближчим часом у ПАТ «КБ «Фінансова Ініціатива» буде введено тимчасову адміністрацію та відкрито ліквідаційну процедуру - це може призвести до остаточного невиконання зобов'язань за депозитами, фінансового банкрутства вкладників та як наслідок завдати шкоди бюджету України.

Аналогічна ситуація склалася у ПАТ «ВіЕйБі Банк», де на даний час вже введено тимчасову адміністрацію. Депозитні кошти вкладників не повертаються, багатомільярдні кредити рефінансування Національного банку України не погашені, а тимчасова адміністрація банку взяла цілеспрямований курс на ліквідацію. Такий стан речей лише ускладнює ситуацію та призводить до завдання матеріальної шкоди вкладникам банку та державному бюджету, а також можливому заволодінню вказаними коштами власниками цієї банківської установи.

Цікавим є той факт, що фактичним власником обох банків ПАТ «КБ «Фінансова Ініціатива» і ПАТ «ВіЕйБі Банк» є відомий бізнесмен Олег Бахматюк. За інформацією із джерел банку, Бахматюк, діючи лише у власних інтересах, організував за допомогою керівництва цих банківських установ переведення через підконтрольні йому підприємства перерахування кредитних коштів рефінансування НБУ. Все це було зроблено під приводом надання незабезпечених належним майном кредитів з метою можливого переведення у готівку та виведення за межі України.

Таким чином, власниками і керівниками ПАТ «КБ «Фінансова Ініціатива», а також службовими особами НБУ лише у 2014 році, шляхом укладання фіктивних кредитних угод, привласнено кошти вказаного комерційного банку та кошти державного рефінансування в особливо великих розмірах, які у подальшому легалізовано через проведення інших фінансових операцій, чим заподіяно значної шкоди вкладникам банку та державі.

На даний час, в Головному слідчому управлінні МВС України вже розслідується кримінальне провадження № 12014000000000496 за фактами зловживання співробітниками НБУ та ПАТ «ВіЕйБі Банк» своїм службовим становищем під час здійснення контролю за діяльністю банку та його керівництва, що спричинило тяжкі наслідки.

Як голова Наглядової ради Колегії, я дав доручення направити відповідне інформування до Міністерства внутрішніх справ України, де були зазначені факти порушень чинного законодавства ПАТ «КБ «Фінансова Ініціатива». Чекаємо на відповідь та триматимемо на контролі.